Litapole tse ncha ka ho fetisisa "Grenada": tlhaloso ea mefuta-futa, lifoto le melao ea temo

Russia Federation, "Grenada" ea litapole ke mefuta e sa tloaelehang e sa tsejoeng. Ha e na maloetse a sa tšoaneng. Hantle o arabela ha ho kenyelletswa ha fertilizing. E na le litholoana tse ntle haholo. E loketse ho pheha lijana tse fapa-fapaneng.

Sehloohong sena re tla sheba litšoaneleho tse ka sehloohong tsa litapole tsa litapole Grenada le ho fana ka maikutlo a ho lema.

Tšimoloho le kabo

Litapole "Grenada" - e 'ngoe ea mefuta e mecha ka ho fetisisa e hlahileng morao tjena. Ho hlaoleloa Europe Union. Ka selemo sa 2015, o ile a tsosoa ke bajaki ba Jeremane..

Ka motsotsoana, subspecies li ntse li tsoela pele ho etsa lipatlisiso le tikoloho ea tikoloho. Russia, tse fapa-fapaneng li tla ngolisoa ka lilemo tse leshome tse peli tsa 2017. Ho ata ha naha ho tlase haholo.

Boholo ba litša tsena li oa Jeremane, Austria, Holland, France le Italy. Mefuta e sa tšoaneng e hanyetsanang le boemo ba leholimo bo bobe May mamella komello e telele, pula, sefako. E khothalletsoa hore e hōle sebakeng se bulehileng.

Litapole "Grenada": tlhaloso e sa tšoaneng

Lebitso la mabitsoGrenada
Litšobotsi tse tloaelehilenge 'ngoe ea mefuta e sa tloaelehang ka ho fetisisa e lumellanang le khetho ea Jeremane
Nako ea botšehaliMatsatsi a 95-100
Tšoaetso ea starch10-17%
Bongata ba li-tubers tsa khoebo100-150 gr
Palo ea li-tuber morung10-14
Tlisa176-335 c / ha
Boleng ba barekitatso e kholo, e fokolang, e loketse bakeng sa sopho, litapole tse mashed, casseroles
Ho tsosolosoa93%
'Mala oa letlalomosehla
'Mala o motalabeige
Libaka tse ntseng li hōla tse khethiloengleha e le efe
Mafu a ho hanyetsaho hanyetsa mafu a mang
Lintho tsa ho hōlae khothalletsoang hore e hōle mobung o bulehileng
Moqapie qalileng Jeremane

Lihlahla tsa bophahamo bo bolelele, fihla cm 40-60. Empa ka boholo ba lihlahla boemo ba leholimo, tšebeliso ea liaparo tse phahameng le tšusumetso ea mobu. Mobu o futsanehileng, bophahamo ba semela ha bo felle ka 35 cm.

Trunk e tiile, e nang le palo e kholo ea stems. Li na le likhahla tse ngata, tse makhasi. Makhasi a arohane, a khanyang, a emerald. Bohale ba maqephe a na le serration e fokolang. Corollas e nyenyane e nang le moriti o faded anthocyanin. Inflorescences e na le lipalesa tse 4-6.

Mefuta e meng ea lihlahla 10-14 tubers. Sehlopha se na le litholoana tse telele tsa moriti o khanyang. Mahlo a le nyenyane, a arohane ka tsela e tšoanang. Nama e na le 'mala oa beige-amber. Sethala sa starch se fapana pakeng tsa 10-17%.

Photo

Litšobotsi

Mefuta e mengata e na le tatso e ikhethang. Sebaka sa bohlokoa sa litapole "Grenada" - tatso ea eona e hakanyetsoa ho 4.8 lintlha tse 5. Mefuta e fapa-fapaneng e loketse ho pheha lijana tse ngata. Litapole li ka pheha, li halikiloe, li halikiloe, li kenngoa ka mouoane le li-microwave.

Mefuta e fapa-fapaneng e sebelisoa ka mafolofolo libakeng tse ling tsa bohobe. E loketse ho pheha casseroles, pie, salate, lithuto tsa pele le tsa bobeli. Ka mor'a phekolo ea mocheso, sebopeho sa tubers se lula se le joalo.

Litapole tse tala li ka sebelisoa ho etsa lero. E na le li-vithamine tse ngata le ho latela likarolo tse hlokahalang ke 'mele oa motho. Likokoana-hloko tse khothalletsoang hore li sebelisoe e le lijo le lijo tsa bana.

"Grenada" e bolela mefuta-futa ea mefuta-futa. Matsatsi a 95-100 a feta ho tloha ho letlobo la pele ho ea ho theknoloji. Libakeng tse batang, kotulo e ka etsoa ka matsatsi a 110 feela. Kotulo e qala ho elella bofelong ba August - pele ho September. Lihlahisoa tsa litapole li phahame. Ka hektare e le 'ngoe u ka fumana batho ba ka bang makholo a 700. Boleng ba khoebo bo phahameng haholo.

Tafole e ka tlase e bontša ho bapisa lihlahisoa tsa mefuta e meng ea litapole tse nang le mantsoe a fapaneng a ho butsosa:

Lebitso la mabitsoTlisa
Grenadaho fihlela ho 700 kg / ha
Rocco350-600 c / ha
Nikulinsky170-410 c / ha
Mosali ea khubelu160-340 c / ha
Uladar350-700 c / ha
Mofumahali Anne100-500 c / ha
Elmundo245-510 c / ha
Asterix130-270 c / ha
Slavyanka180-330 c / ha
Picasso200-500 c / ha

Mefuta e fapa-fapaneng e loketse ho tsamaisa libaka tse telele. E na le boleng bo phahameng ba ho boloka boleng. Libakeng tse pholileng tsa meroho e nka likhoeli tse 6-7.

Ka nako e telele ea polokelo tatso ha e lahlehe. Haeba ho e-na le tšenyo ea mechine, lipalangoang tse futsanehileng kapa ho pheha, litapole ha li fetole 'mala.

Pele ho beha tubers a polokelo ho pholileng meroho mabenkeleng, ba nang le phihlelo balemi ba lirapa ba kgothaletsa spraying bona ka "Maxim", 0.2 ml ea lithethefatsi e diluted ka 1 litha e le nngwe ea metsi.

Ka lebaka la ts'ebetso ena, bophelo ba sethalafatsi bo eketseha. Ka mor'a ho fafatsa, li-tubers li bolokiloe ka mokhoa oa tsona oa pele ho fihlela likhoeli tse 6-7. Senya ka mor'a mariha se ka tlaase ho 3%.

Ka tafoleng e ka tlase, ho bapisa, re fane ka tlhahisoleseding ka litšoaneleho tse joalo tsa mefuta e meng ea litapole e le boholo ba khoebo ea khoebo le ho boloka boleng:

Lebitso la mabitsoLi-tubers tse ngata (ligrama)Ho tsosolosoa
Grenada100-15093%
Innovator100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Nōka100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Lemongrass75-15090%
Bala ka ho eketsehileng ka mocheso oa polokelo oa litapole le mathata a khonehang.

Hape, mabapi le mokhoa oa ho boloka metso nakong ea mariha, ka foleteng le ka joala bareng, ka le foranteng le ka mabokose, ka sehatsetsing le ka peeled fomu.

Lintho tsa ho hōla

Sehlopha se reretsoe hore se fihle mobung o bulehileng. Libakeng tse batang, subspecies e ka jaloa mefuta eohle ea limela tsa polokelo. Jalang e hlahisitsoeng qalong ea May. E khothalletsoa mokhoa oa ho lulisa: 35x70 cm. Ho ke ke ha behoa lihlahla tse fetang 47 000 ho hektare e le 'ngoe. Ho teba botebo ha hoa lokela ho feta 8-10 cm.

Ho lema boitsebiso bo lokela ho behoa ka mor'a joang bo sa feleng, limela le lijalo tsa lijo-thollo. Sebaka se khethiloeng se tlameha ho hlaba hantle.

Ha e lumelloe ho lema litapole haufi le metsi a mongobo. Ho seng joalo, metso ea metso e ke ke ea khona ho ntshetsa pele, 'me litholoana li tla qala ho bola. Mefuta e fapaneng ka ho phethahetseng e arabela ka ho kenyelletsoa ha manyolo. E ka sebedisa diminerale, naetrojene kapa menontsha ea potash. Ka kenyelletso e nepahetseng ho eketsa chai.

Bala ka ho eketsehileng mabapi le ho fepa limela, nako le joang ho kenya manyolo, ho e etsa joang ha u lema le hore na ke lijo life tse molemo ka ho fetisisa.

Ho nosetsa ho etsoa ka makhetlo a mabeli ka beke.Ha ho na keketseho ea ho nosetsa e hlokehang ha ho chesakaha "Grenada" e bua ka mefuta e sa thibeleng komello. Noa lihlahla e lokela ho ba mocheso o motsoako.

Hilling e nkoa e le mohato o mong oa bohlokoa. Nakong ea nako e ntseng e hōla Hilling e entse bonyane habeli. Ea pele e etsoa ka kholo ea lihlahla 15-17 cm, ea bobeli - pele lipalesa.

Botlaaseng ba semela e lokela ho ba mobu oa podgresti o nkiloeng pakeng tsa mela. Mokhoa ona ha o lumelle lihlahla hore li oele, li li sireletsa moeeng. Ka lebaka la maralla, sepakapaka se hlaha ka bongata. O ka etsa ts'ebetso ka letsoho kapa ka ho sebelisa terekere e tsamaeang ka morao. Ho laola mofoka ke ho sebelisa mulching.

Maloetse le tse senyang lijalo

Bakeng sa lihoai, tsena tse fapa-fapaneng li tšepisa haholo. E khahlanong le mafu a mang. Leha ho le joalo, ho na le tšoaetso eo e ka hlaseloang ke eona. Ka hona mefuta e mabeli ea phekolo e lokela ho etsoa pele ho mela le 2-3 lipakeng tsa phekolo ka mor'a hore e mele.

Ts'ebetso e qobelloang ke li-1-2 lik'hemik'hale tse hlaselang khahlanong le Alternaria le fusarium wilt. E le tekanyo e thibelang, e kgothaletswa hore e sebelise lihlahisoa tsa tlhaho Integral, Fitosporin, Agat-25, Baktofit, Planriz.

Bala hape ka mafu a tloaelehileng a Solanaceae, a kang verticillis, ho senya nako, khaba, kankere ea litapole.

Ha e le tse senyang lijalo, Colorado litapole maleshoane le larvae ea bona, litapole, libere le li-wireworms hangata li sokela litapole. E le ho li loantša, sebelisa mekhoa e sa tšoaneng eo u ka e balang lihloohong tsa sebaka sa rona:

  1. Tsela ea ho tlosa wireworm serapeng.
  2. Seo u lokelang ho se etsa ho thibela le khahlanong le moth ea litapole: karolo ea 1 le karolo ea 2.
  3. Re loana le Medvedka ka thuso ea mekhoa ea batho le litokisetso tsa indasteri.
  4. Re felisa Colorado litapole beetle ka mekhoa ea setso le k'hemistri:
    • Aktara.
    • Botumo.
    • Corado.
    • Regent

Litapole tse sa tšoaneng "Grenada" ke tse phahameng-tse tenyetsehang. E na le mokhoa o babatsehang oa ho fana ka papiso le ho boloka boleng E ka tsamaisoa ka maoto a malelele. E sebelisoa ka mafolofolo libakeng tsa ho jela tse ntle. Ho hanela mafu a mang. Ho hlaoleloa Europe Union.

Tsela ea ho sireletsa masimo a hau ho mafu le likokoanyana, sheba video ena:

E mong le e mong oa tseba hore ho na le litsela tse ngata tse thahasellisang tsa ho hōlisa litapole. Re lokiselitse boitsebiso bo bongata bo molemo bakeng sa hau sehloohong sena. Bala tsohle mabapi le thekenoloji ea kajeno ea Dutch, mabapi le ho hōla pele ho mefuta e sa tšoaneng, ka ho fumana chai e ntle ntle le weeding le hilling. Hape hape ka mekhoa e joalo: tlas'a joang, ka mekotleng, ka melikotlong, ka mabokoseng, ho tloha peo.

Re boetse re u fa mefuta e sa tšoaneng ea litapole ka mantsoe a fapaneng a ho butsoa:

Ho butsoa ha nako e khutšoanyanePele ho nakoBofelong ba morao
PicassoPrince ea BlackBotho
Ivan da MaryaNevskyLorch
RoccoDarlingRyabinushka
SlavyankaMorena oa lihlatsoanaNevsky
KiwiRamosSebete
CardinalTaisiyaBotle
AsterixLapotMilady
NikulinskyCapriceVectorDolphinSvitanok KievThe hostessSifraJellyRamona