Ho fepa lijo le maemo a ho boloka lipoho

Moetsi oa lipoho ke sejo se seholo sa thepa ea liphoofolo.

Poho e phetseng hantle ka litsela tse ngata e tiisa hore tlhahiso ea likhomo tsa likhomo le lebese.

Melao ea motheo ea khetho ea bahlahisi lipoho

Khetho ea gobies e etsoa ka litsela tse peli: ea pele ke moeli, oa bobeli ke lelapa. Se boleloang ke libaka tsena ke tse latelang:

  1. Litala. Ke lipoho tse ntlehali feela tse sebelisoang, tse bitsoang baetsi.
  2. Malapa. Sefuba se nang le litekanyetso tse phahameng li khethiloe 'me malapa a bōptjoa ho bona.

Na ua tseba? Poho e kholo ka ho fetisisa ke chianine kapa poho ea porcelain. Batho ba baholo ba hōla ho fihlela ho 1 limithara tse 80 cm ha ba ntse ba pona ka boima bo fetang lithane.
Mokhoa o tloaelehileng haholo oa ho khethoa meleng, ho khetha lipoho tse ntle ka ho fetisisa.

Mokhoa o ka sehloohong oa ho khetha melapo ke:

  • litšobotsi tsa moloko oa "ntate" le "'mè". Ka mohlala, "'m'a" ke setsi sa meloko e mabeli, se nang le sehlahisoa se nang le sehlahisoa sa bonyane 150% ea litekanyetso tse tloaelehileng tsa mefuta ea eona le mafura a bonyane 0,2% ea tloaelehileng. 'Me moetsi oa poho o tsoang ho "ntate" ea nang le bana ba boleng ba boleng bo phahameng, bao "barali" ba bona, ho ea ka lihlahisoa tsa lebese, ba karolo ea karolo ea A1' me, ho ea ka mafura a lebese, ho ea ho lekaneng. 'Me ka nako e ts'oanang o lokela ho ba le litšoaneleho tse ikhethang tsa kantle ho naha le motheo oa bonyane lintlha tse 27;
  • ho hlahisa maikutlo le ho ikhethang ha tsoelo-pele. Lits'ebetso tsena li hlahlojoa ka ho bekha ha li kena lefatšeng, ha li isoa ntlong ea namane, 'me khoeli e' ngoe le e 'ngoe. Ha e le selemo se le seng - ba etsa sekolo, moo tlhokomelo e khethehileng e lefelloang ponahalo le ho hahoa ha poho - e lokela ho ba le motheo o matla le mohaho o lumellanang;
  • Boleng ba peo. Ho hakanngoa ha poho e fetoha likhoeli tse 12-14. Litlhokahalo tse ling li behoa peō, eo e tlamehang ho e finyella:

CriterionLitlhoko
BukaBonyane limililithara tse 2
Ho tsamaea ha masisa+++
Ho hatela pele70%
BoikarabelloBonyane 600,000 peō ka mililita
Palo ea peo e nang le bokooaTlase ho 20%

  • boleng ba bana. E boetse e hlahlojoa ha phoofolo e le selemo se le seng. Ho koahela poho e koahelang likhomo tse peli kapa tse tharo. Haeba likhomo tse fetang halofo li kenngoa, poho e khethiloe. Basali ba lichelete tsa poho ba hlahlojoa ka boleng ha ba le lilemo li le 'ngoe le halofo. Bohloko ba morabe oa mohlahisi bo khethoa ke phapang pakeng tsa lihlahisoa tsa "barali" ba hae (sehlahisoa se lokela ho feta se tloaelehileng ka 180%) le banna ba bang ba baholo ba basali.

Fumana hore na ke eng e lokelang ho ba lijo tsa moetsi oa poho.

Tlhokomelo le tlhokomelo

Maemo a tloaelehileng a ho kenngoa chankaneng le tlhokomelo e nepahetseng e tla ntlafatsa haholo matla a ho ikatisa a poho, ho ntlafatsa bophelo ba eona, le ho ntlafatsa matla a eona a liphatsa tsa lefutso ka matla. Bakeng sa tlhokomelo e loketseng ka ho fetisisa bakeng sa poho ea ho ikatisa, e kgothaletswa ho latela kemiso e latelang:

Nomoro ea ntlhaNakoSeo u lokelang ho se etsa
1.4 ka hora ea bohlano hosengho fepa kapele
2.ho tloha lihora tse 4 (5) ho isa lihora tse 7phomola
3.Lihora tse 7ho hloekisa seaparo, sekontiri le likheo tsa poho
4.ho tloha lihora tse 7 ho ea ho tse 10ho tsamaea, ho kopana kapa mesebetsi ea lapeng
5.Lihora tse 10ho fepa ka bobeli
6.ho tloha lihora tse 10 ho ea ho lihora tse 16phomola
7.ho tloha ka 4 thapama ho fihlela ka 7 mantsiboeamosebetsi kapa phetolelo
8.Lihora tse 19 - lihora tse 21karolo ea boraro ea lijo

Ho tsamaea

Ho tsamaea ka nako e telele ke e 'ngoe ea mekhoa ea bohlokoa ka ho fetisisa bakeng sa tlhokomelo ea phoofolo e ikatisang. Ketsahalo ea boipheliso e tšehetsa mekhoa ea boipheliso ea moetsi, e matlafatsa bophelo bo botle le ho itšireletsa mafung a tšoaetsanoang, e sitisa ho hlaha ha boima bo feteletseng.

Ho phaella moo, ho tsamaea ho thusa ho matlafatsa mesifa le mesifa ea masapo.

Tseba ka mefuta e tsebahalang ka ho fetisisa ea mefuta-futa ea likhomo bakeng sa ho nona, le ho fumana hore na linaka li sebelisoa hokae le hore li hōle.

Ho tsamaea ha poho ea tlhaho ho lokela ho nka bonyane lihora tse tharo, 'me sethala sa ho tsamaea se lokela ho ba le lihekthere tse leshome' me se be le thata ka thata. Ho tsamaea ho lokela ho ba le tokelo ea ho kopa letsatsi le pula, hammoho le metsi a nooang. Bakeng sa boiketlo ba ho tsamaea phoofolo, lesale le khethehileng le tiileng le kenngoa ka nko, e leng moo poho e tsitsitseng nakong ea leeto.

Ke habohlokoa! Ho se ke ha e-ba le ho tsamaea ha mahlakoreng ka likhomo le manamane.

Ho lokisetsa sebaka bakeng sa poho

Sebaka se nang le marang-rang a nang le sebaka sa limithara tse 3,0-3.3, se bophara ba methara e le 'ngoe le halofo le botebo ba 2.0-2.2 m le likarolo tse peli ho tse tharo tsa bolelele li lokela ho hlomelloa bakeng sa phoofolo.

Paul Seaparo sa pele - asphalt le konkreite e nang le marulelo ho mohaho oa 3-5 °, seaparo sa bobeli - likarolo tsa mapolanka 1,5x2,5 tse nang le sebaka sa mapetsong a bohareng ba boraro ba boto; ho halalela ho tlameha ho netefatsoa ka kaho.

Haeba mokhoa oa ts'ebeliso ea tšebeliso e sebelisoa, ho sebelisoa lehare la bobeli la ketane le loantšang ka mohala o teteaneng oa lebanta. Bolelele ba leash bo khethoa ho palo e le hore poho e ka robala ka bolokolohi.

Maemo a botlamuoa

Maemo a lipohoana tse ikatisang a itšetlehile ka litšobotsi tsa bona ka bomong le mekhoa ea bona, ka mohlala, lipoho tse mabifi li ke ke tsa lula li khutsitse, empa sehloohong sa rona re tla bua ka melao ea motheo le litlhoko tsa maemo a ho boloka lihlahisoa tsa lipoho. Sebaka sa ho boloka liphoofolo se lokela ho finyella litlhoko tse latelang:

  1. Leseli le khanyang - lefifi le ka kamoreng le ka lebisa tlhokomelong ea liphatsa tsa thobalano. Leseli la tlhaho: (karolelano ea sebaka sa ho phalla ho ea fatše) 1: 10-1: 15; lebone la maiketsetso (ka tekanyo ea basebelisi) - 55-80 Lux.
  2. Mocheso oa moea - 10 ° С.
  3. Mongobo o amanang: max - 75%, min - 40%.
  4. Lebelo la sefofane: nako ea mariha le nako e sa khaotseng - 0.3 m / s, nako e futhumetseng - 0.5 m / s.
  5. Maqhubu a mangata a amohelehang a likhase tse chefo: carbon dioxide - 0.25%, nitride ea hydrogen - 20 mg / methareng ea metsoako, dihydrosulfide - litsela.

Na ua tseba? Poho e mebala e foufetseng 'me e sitoa ho khetholla mebala. Ho poho ea poho, ha e na 'mala oa rag o mo thabisang, empa ho lula ho e-na le ntho e ka pel'a hae.

Tlhokomelo ea poho

Tlhokomelo e nepahetseng, hammoho le maemo a tloaelehileng a ho koalloa, e lokela ho fuoa phoofolo ho tloha bongoaneng.

Mesebetsi e ka sehloohong ea tlhokomelo ea moetsi oa poho e kenyelletsa:

  1. Ho hlatsoa le ho hloekisa letsatsi le leng le le leng ka borashe le lehlaka. Hlooho e hloka tlhokomelo e khethehileng (sebaka sa occipital, phatla le sebaka pakeng tsa manaka). Sena se tla thibela letlalo ho ba le lipoho. Liphoofolo tse silafetseng haholo li hlatsoa ka metsi a futhumetseng ebe li hlakola. Ka mocheso o ka ntle oa +20 ° C le ho feta, lipoho li itlhatsoa ka matangoaneng kapa li hlatsuoa ka metsi ho tswa ho phase.
  2. Ho hlokomeloa ka mokhoa o hlophisehileng. Ha li ntse li hōla, ka linako tse ling li khaoloa le ho hloekisoa mobu. Sena se etsoa ka makhetlo a mabeli kapa a mararo ka selemo ho qoba kotsi ho phoofolo.
  3. Ho hlatsuoa ka nako e telele ea sekhoma le letlalo la phofu ka metsi a futhumetseng ka mor'a ho hlakola ka lehlakoreng le hloekileng. E le ho thibela tšoaetso ea letlalo la setho sa botona ka phello e kotsi ho ejaculate ea likokoana-hloko, hang ka matsatsi a leshome le metso e leshome mohlokomeli o nosetsoa ka tharollo ea 3% ea hydrogen peroxide kapa khaola ea 0.02% ea nitrofural. Mokhoa ona o boloka bohloeki le bophelo bo botle ba litho tsa botona kapa tsa botšehali tsa moetsi, tseo nakong e tlang li tla ba le phello e ntle nakong ea ho kopanya.

Ho hloekisa kamehla ho stall le inventory

Ho etsa bonnete ba hore bophelo bo botle ba moetsi ka li-stall, ho hlokahala hore u boloke bohloeki le ho hloekisa likokoana-hloko. Senya ka metsi a 2% tharollo ea soda kapa hydrated lame. Nakong ena, phoofolo e tlosoa ka kamoreng.

Na ua tseba? Bophirimela ba Sumatra, merabe ea lipoho e lula e tšoaroa.

E boetse e sitisa ho fumana lihlahisoa, lisebelisoa tsa tlhokomelo bakeng sa poho, liphutheloana le lisebelisoa.

Lithapa li lokela ho fetoloa letsatsi le leng le le leng, 'me haeba ho na le tšilafalo e khōlō ea moiteli, makhetlo a' maloa ka letsatsi.

Likarolo tsa ho fepa lihlahisoa tsa lihlahisoa: lijo, mekhoa, li-additives

Ho fepa ka botlalo ke tiiso ea sebopeho se tloaelehileng sa tsamaiso ea poho ea poho le ho nonoa ha li-gametes. Ho tsieleha ha ho fepa, ho eketsa tlhahiso ea boleng bo phahameng le bo sa tsitsang ho pheko ea lijo ea gamete e mpefatsang.

Lijo tsa phoofolo li lokela ho rua lijong tsa protheine.

Tlhoko ea mohlahisi oa letsatsi le leng le le leng ea matla a fepa ha a ts'oane, e fetoha ho latela mojaro ka poho.

Ho arohane, ho lokela ho boleloa ka li-additives ho fepa liphoofolo. Li kenngoa lijong nakong ea ho haelloa ha limela tsa limela le ho eketseha ha thobalano. Mariha, phello e ntle boleng ba kenyelletso ea ejaculate ea ho ja lijo tsa liphoofolo, livithamine le liminerale. Li-additives tse lakatsehang tse nang le mali, tlhapi, nama le bone-bone lijo, lebese le pholileng ka phofo (50-400 g ka letsatsi), lebese le tebileng (2-3 l), mahe a khōhō (likarolo tse 3 ho isa ho tse 5).

Lithaba tsa diminerale, ho kenyeletsoa. letsoai la tafole, li-phosphorus tse nang le li-supplement, salts ea microelements li fanoa ho latela melao.

Na ua tseba? Poho e nang le manaka ka ho fetisisa lefats'eng ke poho ea mahlo. Nako ea linaka tsa eona e tsoa ho 1.5 ho ea ho tse 2,4.

Ka morero oa vithamine ho lekanyetsa likarolo tse fapaneng, ho latelang ho eketsoa:

  1. Tomoso ea furu e silafalitsoeng.
  2. Wheatgrass.
  3. Ho lengoa poone le harese.
  4. Ho khaola ho mela.
  5. Phula ea litlama.
  6. Granules.
  7. Vithamine litokisetso tsa lihlopha A, D, E.

Tšebeliso ea sekhahla se ommeng sa vithamine A (ka 1g 500 000 IU), ho tsepamisa mohopolo oa vithamine D2, litokisetso tsa vithamine D3 le tsona li khothalletsoa.

Nakong ea nako e sa lekanyetsoang

Nakong ea nako e sa lekanyetsoang, poho e nyenyane e hloka 0.8-1.2 likarolo tsa fepa tsa moruo ka cent centner. Litefiso tsa ho fepa phoofolo nakong ena ke tse latelang:

LipontšoBoima ba 'mele, kg
600700800900100011001200
Matla a fepa matla a matla7,07,88,49,19,710,210,8
Exchange matla, MJ7078849197102108
Chelete eohle, kg8,79,710,511,312,012,713,4
Protheine e nyenyane, g1010112012051305138514701550
Proteine ​​ea digestible, g610680730790840890940
Protheine e entsoeng ka rumen, g627698752815868913967
E ke keng ea fetoloa ka protheine ea rumen, g383422453490517567583
Lizin.g61687379848994
Methionine, g31343740414547
Tryptophan, g22242628303234
Fiber e nyenyane, g2175242526002825300031753350
Starch, g6707508058709259801035
Tsoekere, g610680730790840890940
Mafura a litšila, g260290310340360380400
Letsoai, g40404550505560
Calcium, g40404550505560
Phosphorus, g24272932343538
Magnesium, g12141618202224
Potassium, g60708090100110120
Sebabole, g18212427303336
Iron mg480535570620660700740
Copper mg8590100110115120130
Zinc, mg350390415450480510535
Cobalt mg6,57,37,88,59,09,510,1
Manganese, mg435485520565600635670
Iodine mg6.57.37.88.59.09.510.1
Carotene mg350390415450500550600
Vithamine D sekete ME7,28,49,610,812,013,214,4
Vithamine E, mg260290310340360380400
Mohopolo oa ECE

ka lik'hilograma tse 1 tsa taba e omileng

0,800,800,800,800,800,800,80
Proteine ​​ea Digestible

ho EEC e 1, g

87878787878787
Karole ea protheine ea karolelano1,01,01,01,01,01,01,0

Nakong ena

Ho fepa nakong ena ho khetholloa ho latela mojaro oa sementer ea poho. Sena se tla bua hanyane ka tlaase. Leha ho le joalo, taelo e tloaelehileng ke ho fepa phoofolo ka mor'a hore motho a kopane.

Ka tekanyo ea boima (1 tefo ka beke)

Khelo ea lijo tse kopantsoeng bakeng sa moetsi ka lik'hilograma tse 1000 ka moeli o lekaneng

Lebitso la SehlophaContent%
Sefate sa Ground16
Ho tletse li-oats kapa harese25
Koro ea koro15
Soneblomo kapa lijo tsa soya20
Lijo tsa tlhapi5
Feed Meast5
Tsoekere, molasses10
Feed phosphate1
Letsoai1
Mineral Vitamin Premix1

Ka boima bo eketsehileng (litefiso tse 2-3 ka beke)

Nakong ena, moetsi o behang lik'hilograma tse fetang 1000 o hloka ho fihlela ho 15-18 lihlopha tsa fepa tsa moruo. Ka tlaase mona ho na le mekhoa ea ho fepa phoofolo e le 'ngoe ka letsatsi le mojaro o eketsehileng.

LipontšoBoima ba 'mele, kg
60070080090010001100120013001400
Lijo tse fepa7,88,79,310,110,811,412,012,512,9
Exchange matla, MJ90100108116124131138144148
Ntho e omileng, kg9,210,210,911,912,713,414,114,715,2
Protheine e nyenyane, g186520082225241525852725287029903085
Proteine ​​ea digestible, g113012601350146515651655174018151870
Fiber e nyenyane, g184020402180238025402680282029403040
Starch, g124513901485161017251820191519952055
Tsoekere, g113012601350146515651655174018151870
Mafura a litšila, g370410440480510540565590610
Letlapa la letsoai, g556065707580859095
Calcium, g556065707580859095
Phosphorus, g475256606570758085
Magnesium, g242832364044485256
Potassium, g728496108120132144156168
Sebabole, g303540455055606570
Iron mg505560600655700735775810835
Copper mg8595105115120125135140145
Zinc, mg370410435475510535565590610
Cobalt mg6,97,78,28,99,510,110,611,0011,4
Manganese, mg460510545595635670705735760
Iodine mg6,97,78,28,99,510,110,611,011,4
Carotene mg48056064072080088096010401120
Vithamine D, likete tse IU9,010,512,013,515,016,518,019,521,0
Vithamine E, mg275305325355380400425440455

Ke habohlokoa! Mokhoa o bobebe oa lik'habohaedreite o fepa lihlahisoa tsa peō le ho feta ho tlisa mafura a poho.

Bohobe bo haufi le poho ka letsatsi.

LijoNako ea marihaNako ea lehlabula
Boima ba 'mele, kg
8009001000110080090010001100
Hay cereal le linaoa7,28,39,2106666
Sekala sa poone5555----
Furu ea beet5555----
Kropole e khubelu4444----
Letsoho la thollo le linaoa----15182023
Fepa4,14,44,75,03,53,94,14,4
Letsoai, g6068758360687583

Ho etsa setšehali

Ho na le litsela tse tharo tsa ho kopanya. Li fapane ho ea ka tlhahiso le litšenyehelo tse fanoang. Nahana ka litsela tsena.

Ho kopanya ha tlhaho

Se boleloang ke mokhoa ona ke hore moetsi o lula a e-na le likhomo.

Ke habohlokoa! Ha ho sebelisoa tlhaho ea tlhaho bakeng sa thibelo ea mafu ho hloka tlhahlobo ea tlhaho ea bongaka.

Ha e matha

Mokhoa ona, e motona o lula ka bolokolohi le tse tšehali makhulong a likhutsana le ho li kenya nakong ea ts'oaetso e kholo ea thobalano ea khomo. Nakong ena motsotso e tšehali e lumella monna.

Mokhoa ona ha oa ata ka lebaka la liphoso tse tebileng:

  1. Hangata mohlahisi o koahela khomo e le 'ngoe,' me e setseng e sala e se na manyolo.
  2. Ka lebaka la hore monna o ka koahela khomo ka makhetlo a 4-5 ka letsatsi, eena le mosali ba khathetse kapele.
  3. Ka lebaka la phetoho ea moeletsi, ho thata ho tseba hore na qaleho ea namane e tsoa hokae.

Mochine

Ka mokhoa ona, poho e amoheloa ho khomo nakong ea ts'oaetso e kholo ka ho fetisisa ea thobalano. Mokhoa o molemo hobane o khona ho laola pairing. Ka mokhoa ona, phala e ka koahela likhomo tse 200 ka selemo.

Empa ho na le boemo: motho ea hōlileng e le mohlokomeli, ha a sa lokela ho ba le basali. E le hore a qobe ho senya poho, ha aa lokela ho ba le liphoofolo tse fetang tse peli ka letsatsi, ebe o phomola.

Bosiung ba ho tsitsa (ka mor'a lihora tse 'maloa), mosali o fepeloa, litho tsa oona tsa botona le botšehali li hlatsuoa' me ke feela mohla poho e tlisoang ho eona. Monna o fuoa khefu ho eketsa ho tsoha le ho ntlafatsa boleng ba ejaculate, mme ho palama ho etsoa tlasa tlhokomelo ea setsebi.

Nyeoe e etsoa ka mochine o khethehileng. Poho e itšetlehile ka eona ka maoto a ka pele, kahoo boima ba eona bo oela mochine, 'me ha bo joalo ka tse tšehali. Ka hare ho nako ena ho fokotseha mabone le ho khutsa. Bakeng sa ho ts'epahala ka mor'a halofo ea letsatsi tshebetso e pheta.

Ke habohlokoa! Ketsahalo e lokela ho etsahala feela nakong ea letsatsi. Bosiu, banyalani ba tlosoa.

Insemination ea maiketsetso

Tsela e tloaelehileng ka ho fetisisa. Melemo ea mokhoa ona ke hore e lumella:

  1. Ka lebaka la khetho e laetsoeng ho eketsa mohlape oa likhomo.
  2. Fokotsa moroalo ho bahlahisi.
  3. Ho bonolo haholo ho sebelisa lipoho tse khethiloeng-bo-inseminators.
  4. Ka mokhoa o utloahalang o fokotsa litšenyehelo tsa manyolo.
  5. Fokotsa ho itšetleha ka boemo ba moetsi o itseng: tabeng ea lefu la poho, ha ho hlokahale hore u fetole phoofolo, empa u ka sebelisa liphatsa tsa lefutso tsa liphatsa tsa lefutso.

Ithute ho eketsehileng ka mekhoa ea ho khaola likhomo lapeng.

Insemination ea maiketsetso e etsoa ka mekhoa e meraro:

  1. Visocervical.
  2. Manyolo.
  3. Rectocervical.
A re ke re bue ka mekhoa ena.

Mokhoa oa Visocervical. Mokhoa oa khale ka ho fetisisa o sebelisang sering, speculum ea botšehali le mohloli o khanyang. Kotsi ea mokhoa - seipone se ka ba mohloli oa sepsis.

Mokhoa oa ho sebelisa menoana. Sperm, ho sebelisa polymeric ampoule, e kopantsoeng le catheter e khutsoanyane e sa sireletsang, e kenngoa ka hare ho molomo oa matsoho ka letsoho ka polareng e nyenyane ea polyethylene.

Ke habohlokoa! Ho hlaseloa ha maiketsetso ho etsahala feela nakong ea ho tsosoa ha likhomo.
Mokhoa oa ho khutlela morao. Se boleloang ke mokhoa ona: setsebi se koetlisitsoeng ka ho khetheha (sehlaseli) se etsa bo-insemination ka letsohong le kenngoa kahare ka botšehaling (ka glove ea polasetiki) ka pipette, ho penya ejaculate. Tlhokomelo e nepahetseng le maemo a matle bakeng sa lipeo tsa poone ke tiiso ea liphello tse babatsehang ho eketsa mohlape, ho boloka le ho ntlafatsa mefuta eo.